7. Pivní stezkou: vyzkoušejte piva z Vysočiny
Říká se, že kde se pivo vaří, tam se dobře daří. Přesvědčte se, že je to pravda, a navštivte některý z pivovarů, které se nacházejí na Vysočině. Ochutnáte místní speciály, můžete absolvovat i exkurzi v provozu a u toho si navíc prohlédnete krásná místa a stavby, kterými pivovary jsou.
Nejen pro milovníky zlatavého moku jsou určeny tipy na výlety s pivní degustací. Zavítat můžete například do Kláštera Želiv, kde vaří pivo se jmény místních opatů. Pokud jste milovníky poetiky Bohumila Hrabala, pak si naplánujte výlet do pivovaru v Dalešicích, a jestli rádi ochutnáváte specifická lokální piva, vyberte si některý z místních minipivovarů.
Ochutnejte pivo z kláštera
Klášter Želiv je rozsáhlý komplex – opatský kostel Narození Panny Marie, konvent, opatství, Trčkův hrad a konventní a opatská zahrada. V současnosti se v areálu nachází hotel, wellness, restaurace a klášterní pivovar. Pivovar k želivskému klášteru neodmyslitelně patří, písemné zmínky se objevují již ve 14. století, kdy místní bratři získali práva na vaření piva. Tradice byla v historii několikrát přerušena. K poslední obnově došlo v roce 2003 a dalšímu rozšíření v roce 2016. Piva se vaří dle tradičních postupů. V bohaté nabídce naleznete jak klasické ležáky, tak i speciály. Téměř všechny piva se zde jmenují podle zdejších významných opatů. Pivo můžete ochutnat v Klášterní restauraci ne jenom jako nápoj, ale používá se i jako ingredience v přípravě pokrmů. Dále se s místním pivem můžete setkat i ve wellness v pivní lázni, která je spojena s konzumací tohoto nápoje. Pivovar v Želivě je řazen k minipivovarům, ale na zdejší piva narazíte i v široké prodejní síti, a dokonce i v zahraničí. Můžete nahlédnout také pod pokličku formou prohlídky anebo se seznámit s výrobním procesem a přihlásit se do kurzu víkendového vaření piva a okusit práci ve výrobě.
Pivovar Dalešice: užijte si poetickou atmosféru Hrabalovských Postřižin
V malebném prostředí Vysočiny, na Horácku, nedaleko Třebíče, je zasazena obec Dalešice, uprostřed níž se hrdě tyčí dva pivovarské komíny. Filmovým fanouškům jsou určité známé, proslavila je Magda Vašáryová s vlajícími vlasy, která na jeden z nich vylezla v kultovním filmu Postřižiny. Právě na film Postřižiny odkazují letos inovované prohlídky, pivovarem neprovází průvodce, ale herci ve filmové projekci, která je promítána na pivovarské stěny. Návštěvníci si tak pomocí projekce můžou připomenout například půvab paní sládkové koupající se v kádi. Pan sládek následně vezme návštěvníky i do patra, kde se dříve neprovázelo. Zde je kinosál, kde se promítá krátký snímek o historii i současnosti pivovaru. V pivovaru můžete ochutnat například Dalešické májové 13%, které získalo nejvíce ocenění z 1300 přihlášených piv na Mezinárodním pivním festivalu - Zlaté pivní pečeti.
Kromě připomínek na film a zlatavého moku nabízí místní pivovar také výbornou kuchyni. Když pod komíny odbočíte vlevo, ocitnete se v útulném prostředí bývalého sladovnického humna, nyní Pivovarské restaurace, ve které ochutnáte dalešická piva a tradiční kvalitní českou kuchyni. Jídlům propůjčují chutě bylinky a ovoce sbírané na pivovarské zahradě, suroviny od místních statkářů a pečlivě vybíraných dvorních dodavatelů. Kromě klasické nabídky připravují také pravidelné gastroakce na různá témata.
Balonový hotel a pivovar Radešín
Balonový hotel a pivovar Radešín se nachází uprostřed krásné přírody na Vysočině. Netradiční název je odvozen od toho, že se zde pořádají lety balonem, díky kterým si můžete prohlédnout místní krajiny z ptačí perspektivy. Nás ale nyní zajímají radosti pozemské. V prostorách hotelu vznikl díky přestavbě v roce 2015/2016 první Balónový pivovar, který navazuje na historii z roku 1597, kdy se v prostorách hotelu již pivovar nacházel. Zakladatelem byl Samuel Radešínský.
Historie pivovaru v Radešíně sahá až do 16. století. Důležitým datem je rok 1597, kdy do Radešína přichází Samuel Radešínský z Radešovic. V tomto roce nechal přestavět renesanční tvrz (dnešní Balónový zámek) a dal podnět ke vzniku Radešínskému pivovaru. V 17. století byl radešínský pivovar jedním ze dvou pivovarů, které vlastnil žďárský klášter. Traduje se, že se tu vařilo přes tisíc sudů ročně. Na tomto původním místě dnes stojí Balónový hotel a pivovar. Balónový pivovar byl otevřen 13. dubna 2016. V prostorách bývalé jídelny vznikla pivnice, kde je umístěna i varna, srdce pivovaru. Objem varny je 10 hl. Ve sklepních prostorách je umístěno 23 zracích tanků, každý o objemu 10 hl.
Pivovar Kozlíček
Když zájemci dorazí do Horních Dubenek na Jihlavsku, objeví tam místní pivovar, který je otevřen od roku 2006. Vzniku pivovaru předcházely dva roky experimentů s vařením piva v domácích podmínkách. Od svého vzniku vaří tradiční světlý ležák, přičemž se v jeho nabídce během roku objeví i několik speciálů. Pivo lze zakoupit přímo v pivovaru, ať už sudové či lahvové. Ochutnat jej potom můžete celoročně v Hostinci U Lípy ve Zborné nebo ve francouzské restauraci Bistrot de Papa. Přes léto je na čepu v Chadimově mlýně, v hospodě Na statku v Horních Dvorcích, v Pivním průjezdu u Tondy v Telči a na vybraných festivalech. Pivovar najdete od roku 2020 také na Gastromapě Lukáše Hejlíka.
Na Vysočině se nachází například také známý Pivovar Bernard v Humpolci, Městský pivovar Havlíčkův Brod, Pivovar Chotěboř, Pivovar Hejkal v Novém Městě na Moravě nebo Pivovar Poutník Pelhřimov.
Více tipů na výlety s chutí: vysocina.eu
Článek byl vytvořen v rámci projektu Marketingové aktivity a zefektivnění propagace destinace Vysočina v roce 2023, který je realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.