2. Slavnosti a významné dny na Vysočině
Oslavte Den otců výletem a aktivitou, která bude tatínky zaručeně bavit
Den otců se slaví třetí neděli v červnu, letos tento svátek připadá na 18. června.
Přinášíme tipy na aktivity, které budou zaručeně bavit i tatínky, prohlédněte si krásné město Telč z paddleboardu, ochutnejte výborný steak nebo se zapojte do unikátní stavby z kartonu.
Zažijte Telč na paddleaboardech
Poznejte jedno z nejkrásnějších českých měst z vodní hladiny jízdou na paddleboardu. Trasa vede přes 2 městské rybníky, které lemují známé pohádkové náměstí. Jako příjemné zpestření pro vás bude nachystaný občerstvující piknik na ostrově. Po projížďce můžete navštívit telčské podzemí s interaktivní zábavně-naučnou expozicí v prostorách středověkého sklepení, které sahá i pod část zámeckého areálu. Zavítejte do Muzea techniky, které návštěvníkům nabízí nevšední podívanou na historické automobily, motocykly, bicykly, stabilní motory, kočárky, hračky, kamna, rádia, elektrospotřebiče a věci denní potřeby našich babiček. Dále je pro návštěvníky připravena ukázka staré zubařské ordinace, selské místnosti nebo dobové dílny automechanika
Pro děti i rodiče
Nejen rodiny s dětmi si užijí návštěvu Panského dvora. Na své si v areálu přijdou děti, pro které je vybudované dětské hřiště sousedící s kavárnou. Děti i dospělí pak mohou vylézt po lezecké stěně a pro odvážné je tu stezka ve výšce, která se překonává pomocí horolezeckých cepínů. V areálu si lze zapůjčit elektrokola a také navštívit expozici V zámku a v podzámčí, která ukazuje, jak se žilo a pracovalo v podzámčí a zároveň představuje důležitost hraběcího statku pro život na zámku. Více na paddleboardytelc.cz, panskydvurtelc.cz
Na pořádný steak na statek do Mitrova
Ochutnejte skvělé steaky a burgery z vlastního pastevně odchovaného skotu plemene Aberdeen Angus připravené na Big Green Egg, na českém dřevěném uhlí. Pro skupinky přátel organizují v Mitrově kurzy přípravy steaků. Naučí vás připravit steak bez nakládání, dopékání, steaky s kostí, i bez kosti, zkrátka tak, jak to má být, když máte pořádnou flákotu masa a rozpálený gril. Součástí kurzu je i prohlídka celého provozu BIO porážky a bourárny v Mitrově. Více na mitrovsky.com
Prohlídka pivovaru Bernard
Od ležáckých sklepů až k pivovarskému komínu, od první myšlenky na pivo až k tomu, jak ho vaříme každý den. Pivovar Bernard vám si prohlédnete ze všech stran. Při prohlídce pivovaru se dostanete do opravdového provozu. Na vlastní chuť a čich se seznámíte se surovinami, které se k výrobě piva používají. Dozvíte se třeba, k čemu jsou potřeba skořápky pravěkých řas rozsivek, ochutnáte slad, a na konci rozeznáte mladinu od sladiny. Nemůžete minout ani varnu, kvasné tanky, ležácké sklepy a stáčecí linku. Více na bernard.cz.
Staňte se stavitelem: postavte společně monument z kartonu
Jedinečný happening se uskuteční ve Žďáru nad Sázavou, za pomoci veřejnosti vznikne monumentální stavba z kartonu vycházející ze základních principů geniálního architekta Jana Blažeje Santiniho. V sobotu 24. června bude probíhat pod taktovkou francouzského abstraktního umělce Oliviera Grossetête stavba uměleckého objektu z kartonových krabic, která bude poctou Santinimu, od jehož smrti letos uplyne 300 let. Přípravné workshopy, do kterých se může zapojit i veřejnost, budou probíhat celý týden, od 17. června.
Do stavby jedinečného díla se tak může zapojit kdokoliv. Dopolední a odpolední workshopy otevřené všem zájemcům starším 9 let. Pod vedením Oliviera Grossetête a jeho týmu budou lidé společně připravovat jednotlivé komponenty pro finální kartonovou stavbu. Více na zamekzdar.cz
Vzhůru do oblak!
Pokud vás vždy lákal let balonem nad krásnou krajinou, pak vyrazte na Balonový zámek Radešín. Zámek Radešín a jeho okolí společně vytváří prostor pro širokou škálu aktivního využití. Vnější prostory zámku nabízí jedinečnou atmosféru pro lety balonem. Krásné místo pro start a průběh letu nad úžasnou přírodní scenérií. Letem vás provedou majitelé pilotní školy a továrny na balóny. Vnitřní prostory zámku nabízí ubytování. Prožijete romantiku v zámeckých pokojích, na zážitkové půdě i ve stanu na louce před zámkem. Balonovyzamek.cz
Září na Vysočině je plné akcí
Prázdniny se blíží se konci, to ale neznamená, že si nemůžete nadále užívat výlety na zajímavá místa a skvělé akce. Září je období poutí, zavítejte do Polné na Mrkvancovou pouť a ochutnejte tradiční sladkou pochoutku zvanou mrkvance nebo se vydejte do Žďáru nad Sázavou na krojovanou pouť, která se uskuteční v areálu Poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Tradiční hody si můžete užít ve Velké Bíteši a za vážnou hudbou vyrazte do Jihlavy na závěr festivalu Mahlerova Jihlava: Hudba tisíců.
Mrkvancová pouť, Polná, 8. - 10. září
Mrkvancová pouť se slaví v Polné na počest svatého Liguriáše druhou neděli v září. V této době se na Vysočině vždy sklízela mrkev, která se zde hojně pěstovala před příchodem brambor. Mrkev zpestřovala jídelníček chudého obyvatelstva. Majitelé domů podle tradice věší v tyto zářijové dny nad vchodovými dveřmi mrkev s pentlemi v národních barvách, pečou se místní koláče plněné mrkví zvané mrkvance či mrkvánky, což jsou buchty či koláče s mrkvovou náplní. Mrkvancová pouť na Husově náměstí v Polné přivítá návštěvníky z celé republiky, kteří si užijí nejen samotnou pouť na Husově náměstí, ale také výstavy, koncerty a další hudební vystoupení. Více tipů na výlety s chutí na vysocina.eu
Lidová krojová pouť, Žďár nad Sázavou, 28. září
Po celá tři století, které uplynuly od vysvěcení poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, přicházely k jeho pěti branám procesí poutníků z obou stran historické zemské hranice. Na tuto mimořádnou tradici navázala Správa farnosti Žďár nad Sázavou II ve spolupráci se spolkem Putování za Santinim vytvořením projektu Lidových krojových poutí. Při nich zve k účasti představitele a soubory zabývající se folklorní hudební a taneční tematikou. Vedle účasti na duchovní stránce pouti dostávají soubory prostor představit se v neformálním festivalovém programu. V roce 2023 je 4. ročník Lidové krojové pouti připravován na den státního svátku sv. Václava 28. září. V té době už bude z větší části dokončena oprava Ambitů poutního kostela a tak bude možno pouť, a s ním spojenou folklorní přehlídku uskutečnit přímo v samém poutním poli Zelenohorského areálu.
Slavnosti brambor v Edenu
Tradiční akce pro celou rodinu v Bystřici nad Pernštejnem nabízí zábavný program po celý den. Rytířská show na koních, ukázky řemeslných prací, zábavný program pro děti, soutěž jedlíků a hlavně bramborové menu i pivo! Letos je připraven bohatý program, který potěší všechny věkové kategorie. Celý den budou provázet ukázky řezbářského a kovářského řemesla, v restauraci bude čekat bramborové menu a pivo, proběhne také soutěž jedlíků a soutěž o největší a nejzvláštnější bramboru Vysočiny – zúčastnit se můžete i vy! Stačí v den akce přinést soutěžní bramboru.
Hody ve Velké Bíteši, 6. - 13. září
Bítešské hody patří v posledních více než padesáti letech každoročně k hlavním událostem kulturního života Velké Bíteše. Celou slavnost vede Bítešská chasa, která zdobí a staví máju na náměstí a zařizuje všechny potřebné a tradiční úkony před začátkem samotných hodů. O hodové neděli prochází město průvodem, který hýří hudbou a tancem a všeobecným veselím. Náměstí zaplňují kolotoče, stánky a především lidé z blízka i okolí. Hodové sklípky nabízí burčák, víno a pivo teče proudem a hodovým veselím žije celé město.
Mahlerova Jihlava: Hudba tisíců do 24. září
Jihlava byla místem dětství světoznámého hudebního skladatele a dirigenta Gustava Mahlera (7. 7. 1860 Kaliště - 18. 5. 1911 Vídeň). Mezinárodní hudební festival Mahler Jihlava - Hudba tisíců se v Jihlavě pravidelně koná od roku 2001. Těžištěm hudební dramaturgie festivalu je tvorba Gustav Mahlera a akcentace vztahu české a rakouské hudební kultury. Festival každoročně nabízí maraton koncertů za účasti významných hostů české i zahraniční hudební scény, ale i pestrý doprovodný program. Koncerty probíhají především v kostele Povýšení sv. Kříže, v gotické síni radnice, v Domě kultury, v Horáckém divadle, v Parku Gustava Mahlera a na dalších místech. Můžete se projít také po krásných místech Vysočiny v rámci akce Po Vysočině s Gustavem Mahlerem. Festival trvá do 24. září.
Dny otevřených ateliérů na Vysočině objevují krásu umění
Pokud přemýšlíte, kam vyrazit o víkendu 7. - 8. října, můžete si vybrat některý z uměleckých ateliérů na Vysočině, které otevírají své brány návštěvníkům. Letos se již po třinácté otevřou na Vysočině dveře ateliérů, dílen a tvůrčích prostor. Více než stovky profesionálních i amatérských umělců a tvůrců umožní vstoupit návštěvníkům do jejich království a poodhalí tak tajemství a kouzlo své tvorby. Mottem letošního ročníku je Krása umění. Druhý říjnový víkend se seznámíte s procesem tvoření a budete svědky zázraku, jak ze žhavé hmoty skla, kovu, neforemného kusu dřeva a chladného kamene vzniká myšlenka, radost nebo inspirace pro obdarovaného.
Sochaři, kováři, knihaři, malíři či umělečtí řezbáři
Například na Havlíčkobrodsku můžete navštívit dílnu uměleckého kováře a sochaře Petra Štáfla. Petr je prasynovcem českého malíře a grafika Otakara Štáfla. Řemeslu se vyučil v Třebíči, kratší praxi absolvoval ve Francii a ke kovářské maturitě ještě přidal zcela protikladnou profesi zlatníka. Prohlédnete si plně vybavenou kovárnu. Vedle ukázky kovářských prací budete mít i možnosti vyzkoušet si řemeslo na vlastní kůži. Výstava drobných i větších kovaných plastik a prodej kovaných předmětů.
Ve svém ateliéru návštěvníky přivítá také Jaroslav Těsnohlídek, který se věnuje knihařství. Uvidíte práci na knize a uslyšíte pár slov o materiálech a pracovních postupech. Můžete si donést poškozenou knihu a konzultovat možnosti její opravy.
Některé umělecké činnosti si můžete i vyzkoušet
Na Jihlavsku budou otevřeny ATELIÉRY VOŠ A SUŠ GRAFICKÉ V JIHLAVĚ. Zde si můžete vyzkoušet kreslenou, plastelínovou, ploškovou a poloreliéfní animaci. V sobotu 7. 10. je pak možné objednat se na určitý čas na loutkovou animaci. V malebné Telči můžete zavítat do Ateliéru Bartoň. David Bartoň maluje moderní olejové obrazy převážně krajin. Vystavuje a maluje v posledních letech v Toskánsku v Itálii, ve „městě umění“ Pietrasantě. Autor také vystavuje v České republice a v Rakousku. Známé jsou jeho obrazy z filmu „Jako nikdy“ režiséra Zdeňka Tyce.
Na Třebíčsku vás budou čekat v ateliéru Miu-Beads. Čeká na vás ukázka práce se sklářským kahanem, výroba vinutých a foukaných korálků a originální šperky ze skla. V Uměleckém kovářství Václava Nohy bude k vidění výroba třímetrové plastiky s názvem SETKÁVÁNÍ, která bude následně umístěna na náměstíčku ve Štěměchách. Akce se bude účastnit více kovářů, od soboty až do nedělního oběda budou nonstop na uměleckém díle společně pracovat. ¨
Na Žďársku navštivte Ateliér Bíbrová – Pejchal – Pejchalová – Štepánek - Vomelová ve Velkém Meziříčí. Výstavní projekt představuje uměleckou tvorbu třech autorek a dvou autorů, které spojuje město Velké Meziříčí. Každý má vlastní svět a své výrazové prostředky. Všichni tématu – kráse umění – věnují z rozličných úhlů svoji pozornost: ať je to ušlechtilost tvůrčího materiálu, vnitřní harmonie při umělecké práci, nebo při myšlence na kompozici a na skladbu v obraze. Výstava potrvá také po víkendu ještě tři dny (po–st) do 11. 10. 2023 v čase 9.00 –16.00 hodin. V Blažkově otevře své dveře ateliér ANNUI ANNULI. Anna Pokorná se zabývá restaurováním nábytku, uměleckým truhlářstvím a řezbářstvím. Ve volném čase se věnuje zhotovování umělecko-řemeslných výrobků ze dřeva jako předměty denní potřeby, hračky nebo dekorace. Hlavním povoláním je však pedagožka na střední škole v Brně-Bosonohách, kde se zabýváme odborným výcvikem v oboru Uměleckořemeslné zpracování dřeva. Těšit se můžete na ukázku historických zdobných technik – intarzie, inkrustace, reliéfní řezba.
Více tipů na výlety na vysocina.eu